Hned na úvod je třeba říci, že realita není ani zdaleka tak vzrušující nebo dokonalá jako filmová fikce, a to ať už jde o sledování vozidel pomocí satelitních technologií, nebo o jejich pronásledování jiným automobilem. V reálném životě jsou totiž limity a omezení, která na stříbrném plátně nenajdeme.
Tím prvním, pokud jde o satelitní sledování, je přesnost. Určování polohy pomocí kamer je v dnešní době naprosto nereálné. Nejen že policie běžně nemá k dispozici přístup například k armádním satelitům, které jsou jako jediné vybaveny dostatečně výkonnou kamerou, je zde i fakt, že pokud nevíte, kde přesně hledat, máte smůlu. Navíc je zde i fakt, že zloději mohou poměrně snadno změnit jak barvu vozu, tak i registrační značku, což činí kamerové sledování velmi nespolehlivým prostředkem.
Mnohem účinnější a také častěji využívanou metodou je vyhledávání polohy pomocí signálu z vysílače, zabudovaného v automobilu. Ukáže nám místo, kde se vozidlo nachází, a to prakticky v reálném čase. Ani zde však situace není tak růžová, jak nám předvádí televize.
Velmi často vidíme scénu, kde policisté mají na počítači otevřenou mapu města, na které je blikající tečkou označeno, kde se právě nachází hledaný vůz, a pokud je v pohybu, zobrazuje se to v reálném čase. Není snad třeba dodávat, že něco takového je prakticky nemožné. Potvrdit to může prakticky kdokoliv, kdo kdy GPS lokátor používal, například pokud jej měl na obojku svého zaběhlého psa.
Jeho přesnost je totiž v realitě několik desítek až stovek metrů, nikoliv pouhé metry, jak se nás snaží seriály přesvědčit. Navíc je zde vždy určitá prodleva, což znamená, že přijímaná data skutečně nejsou v reálném čase. Vidíme, kde se daný objekt nacházel, před pár minutami, ovšem nevíme, kde je teď. I to je jedním z důvodů, proč je tato technologie poměrně neúspěšná při vyhledávání ztracených či odcizených aut.
Zmínit je třeba také fakt, že tímto zařízením jsou vybaveny pouze moderní automobily. Ovšem u nás je většina aktivního vozového parku staršího data, což znamená, že tuto technologii postrádají.
Realita se tedy od fikce velmi liší, jak už to bývá. Přesto se stále jedná o užitečný nástroj, který je pouze potřeba zdokonalit. A věřím, že se stále kvalitnější technologií se to podaří.