DomnÃváte se, že akvárium a zahradnà rostlinstvo k sobÄ› pasujÃ, asi jako petržel a koza ze známého souslovÃ? Pak se mýlÃte, a mohli byste se sami pÅ™esvÄ›dÄit o opaku, pokud byste si akvárium poÅ™Ãdili. Jde totiž o akvarijnà vodu, která obsahuje nÄ›co vÃc, než jen voda z vodovodnÃho Å™adu plus speciálnà hnojiva.
Žádný volný ani vázaný chlór – kdo zalévá rostliny pÅ™Ãmo z hadice napojené na vodovodnà řad, anebo z konve vodou neodstátou, zbyteÄnÄ› pÄ›stované vegetaci Å¡kodÃ. Chlorovaná voda neprospÃvá ani lidem, ani zvÃÅ™atům a samozÅ™ejmÄ› ani rostlinám. Pokud to nelze jinak, ponechte vodu z vodovodu odstát alespoň 24 hodin.
Jak je to s živinami – vÄ›tÅ¡ina pokojovek vyžaduje pÅ™es zimu zálivku bez hnojiv, anebo jen s omezenÃm dávek hnojiva, ovÅ¡em s akvarijnà vodou dodáváte rostlinám po celý rok stabilnà množstvà látek pro jejich růst tak, aby jich využily podle svých možnostà pÅ™irozeným způsobem. V zimÄ› samozÅ™ejmÄ› zálivku omezÃte podle teploty a sluneÄnÃho svitu, aby půda nebyla pÅ™emokÅ™ená, ale zároveň vÃte, že jsou ve vodÄ› obsaženy mikroprvky (železo, mÄ›Ä, zinek, selen atd.), dusiÄnany, sÃra, fosfor, vápnÃk, hoÅ™ÄÃk, sodÃk a draslÃk a mimo jiné i prospěšné bakterie. Akvarijnà voda prospÃvá každé rostlinÄ› vzhledem k optimálnÃmu vyváženému pomÄ›ru vÅ¡ech složek, které by jinak rostlina Äerpala z půdy. Takto lze použÃt i univerzálnà substrát doslova za pár korun.
Jak vodu z akvária Äerpat –  vhodné je jednou týdnÄ› odÄerpat z akvária zhruba polovinu vody a doplnit ji Äerstvou, spolu s živinami. ZkuÅ¡enà akvaristé znajà správné postupy, jak živiny akvarijnÃm rostlinám doplnit, můžete se o tom nÄ›co dozvÄ›dÄ›t z akvaristických pÅ™ÃruÄek a diskusà Äi od nÄ›kterých firem, které úspěšnÄ› prodávajà akvarijnà rostliny.
OdÄerpánÃm vody z akvária se zároveň odkalà dno a zbavà rybÃho trusu a nÄ›kterých bakteriÃ, což je pro pokojové i venkovnà rostliny opravdový poklad. Je to nÄ›co, jako když se dÅ™Ãve hnojila pole zvÃÅ™ecÃm hnojem, a tamnà plodiny pak byly skuteÄnÄ› bohaté na vÄ›tÅ¡inu potÅ™ebných živin.