Výraz „fotovoltaika“ hýbe světem. Lidé si moc dobře uvědomují, že Slunce je tak mocný zdroj energie, že by bylo pošetilé ji nevyužít. Energie je navíc dostupná zdarma, a jak je vám samozřejmě známo, Slunce nám nevystavuje za své působení žádnou fakturu. Fotovoltaiku si můžete pořídit za určitých podmínek i se státní dotací.
Jak je to s dotací
Dotace na solární panely zajímá mnoho lidí, kteří se rozhodují o montáži fotovoltaiky. Pro některé z nich je to dokonce podmínka, protože jim připadá, že právě s dotací dosáhnou na kýžené úspory a stanou se více nezávislými na turbulentních cenách energií a na případných výpadcích elektrické energie. Jak to vlastně s tou dotací je?
Dotaci přiděluje stát – dotace na fotovoltaiku je záležitost státu, tedy nikoli žádných firem či neziskových organizací. Stát vám bude dotovat určitý podíl z celkové částky, potřebné pro výstavbu a zprovoznění zařízení, ovšem musí se mu to také vyplatit. Jinými slovy – on do vás zainvestuje, ale nebude to zadarmo. Jaké jsou podmínky získání státní dotace?
Nemovitost s popisným číslem – v první řadě se musí jednat o typ nemovitosti, zapsané na katastrálním úřadu pod popisným číslem. To je celkem logické, aby bylo jasné, kde budou panely namontované, a s kým, s jakým subjektem bude stát o vyřízení dotace jednat.
Ostrovní systémy – na státní dotaci mají nárok pouze ta zařízení, která jsou připojena do rozvodné sítě. Stát se tím také jistí, že budete připojeni do systému a budete součástí elektrifikované soustavy. Tím pádem fotovoltaika koncipovaná jako zcela nezávislý ostrovní systém mimo rozvodnou soustavu nemá na státní dotaci nárok.
Deset let provozu zařízení – abyste dotaci mohli získat, musíte se zavázat k tomu, že po dobu deseti let bude zařízení v provozu alespoň na cca tři čtvrtiny svého maximálního výkonu. Někdo na to přistoupí bez problémů, ale jsou lidé, kterým toto omezení může vadit, například z důvodu možného prodeje nemovitosti, převedení či darování majetku v rámci dědictví atp.