Na rozdíl od obkladových palubek, ty podlahové se natírají až po montáži. Na jejich povrch se používají speciální elastické laky vhodné pro nátěr měkkého dřeva. Je potřeba si uvědomit, že podlahové palubky ze smrkového, ale i z ostatního měkkého dřeva budou i po natření poměrně měkké, a tedy i snadno mechanicky poškoditelné. Tvrdé epoxidové laky se na dřevěnou podlahu nedoporučují. Pokud potřebujeme ošetřit dřevěnou podlahu na terase, můžeme použít některý z moderních nátěrů na bázi olejů a vosků.
Montáž podlahových palubek je jiná než obkladových. V případě, že je v podkladu dřevěný rošt nebo trámy, přibíjí se nejčastěji kolářskými hřebíky, které mají malou hlavičku a zatloukají se šikmo přes pero dřevěné lamely. Délka hřebíku by měla být asi 3x delší, než je tloušťka palubek. Vhodnější je ale ukotvení pomocí vrutů. Šťastným řešením není lepení lamel k sobě v místě pero-drážka. Dřevo je materiál, který pracuje, a to je trvalý stav, který je ovlivněný teplotou a vlhkostí. Pokud lamely napevno spojíme tímto způsobem, hrozí velké nebezpečí, že se nám někde ve dřevě udělají trhliny.
Rošt nebo trámy, na kterých jsou podlahovky ukotvené, bychom měli před montáží opakovaně ošetřit přípravkem proti plísním a dřevokazným houbám a stejným prostředkem ošetříme i palubky při přípravě před montáží.
Hotovou a natřenou podlahu necháme několik dní v klidu bez zátěže a dopřejeme dřevu, aby se přizpůsobilo novým podmínkám. Při stěhování nábytku dbáme na to, aby se podlaha mechanicky nepoškodila a v rámci možností dáváme ten nejtěžší nábytek tam, kde jsou pod lamelami trámy.
Pokud je některá část podlahy více zatěžovaná, nebo jde o podlahu v dětském pokoji, kde by děti mohly podlahu v zápalu hry poškodit, můžeme ji částečně ochránit kusovým kobercem.
Pokud uvažujeme o dřevěné podlaze do velice frekventovaného prostoru, stojí za zvážení použití tvrdého dřeva a je potřeba počítat i s tím, že třeba dub nebo buk už jsou cenově náročnější.